Nawilżenie. Ochrona. Regeneracja. Skorzystaj z wiosennej promocji -20% z kodem: REGENERACJA I otrzymaj prezent dla zamówień powyżej 399 zł - Serum pod oczy ALGOEYE. KORZYSTAM
Darmowa wysyłka od 199,00 zł

Kwas migdałowy - jakie ma właściwości i jak go stosować?

2025-04-08
Kwas migdałowy - jakie ma właściwości i jak go stosować?

Kwas migdałowy jest jednym z najpopularniejszych alfa-hydroksykwasów (AHA). Kwas ten pozyskiwany z gorzkich migdałów, znany jest ze swoich właściwości złuszczających i pielęgnujących wygląd skóry. Efekty jego działania są bardzo łagodne, przez co staje się coraz bardziej popularny w kosmetyce i dermatologii. Nie powoduje podrażnień, przez co jest odpowiedni dla osób o różnych typach cery.

Kwas migdałowy – właściwości

Kwas migdałowy jest alfahydroksykwasem o krystalicznym białym wyglądzie rozpuszczalnym w wodzie. Jest on używany w medycynie jako środek antybakteryjny, natomiast kwas migdałowy w kosmetyce stosuje się jako składnik peelingów chemicznych do twarzy.
Dla kogo zatem jest kwas migdałowy oraz do jakiej cery jest odpowiedni? Ze względu na swoje właściwości kwas migdałowy mogą stosować osoby o różnych typach skóry. Ogranicza powstawanie zaskórników poprzez regulację procesów zachodzących na cerach ze zmianami skórnymi czy trądzikowymi. Wpływa na metabolizm komórek skóry i dzięki temu reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

Kwas migdałowy – działanie

Kwas migdałowy wspomaga wiele procesów zachodzących na skórze. Działa na wielu poziomach przez co powoduje oczyszczanie skóry i wiele innych zalet. Głównym działaniem kwasu migdałowego jest złuszczanie martwego naskórka skóry. Poprawia on ogólne wygładzenie skóry oraz jest delikatniejszy w działaniu w porównaniu do innych kwasów AHA. W przypadku skóry trądzikowej pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry, a także redukuje powstałe na skórze przebarwienia, również te posłoneczne jak i plamy starcze. Dzięki swojemu działaniu złuszczającemu wpływa na pracę gruczołów łojowych, czyli ogranicza wydzielanie łoju i nadmiaru sebum. To z kolei zmniejsza zatykanie się porów jak i powstawanie nowych wyprysków na skórze. Oprócz działania oczyszczającego na co kwas migdałowy może być stosowany? Ze względu na swoje delikatne właściwości można go stosować również pod kątem działania nawilżającego. Zapobiega on nadmiernemu przesuszaniu się naskórka, czyli pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia. Dodatkowo wspiera produkcję kolagenu w skórze, co poprawia elastyczność skóry zmniejszając pojawianie się zmarszczek.

Kwas migdałowy – zastosowanie

Jakie jest zastosowanie kwasu migdałowego oraz jak go stosować? Obecnie można go znaleźć w różnych typach produktów od toników poprzez serum czy kremy, aż do użytku w trakcie profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Wprowadzając kwas migdałowy do swojej pielęgnacji warto zastanowić się jakie stężenie kwasu będzie odpowiednie. Dla osób o wrażliwej skórze najlepiej sprawdzą się produkty z niskimi stężeniami kwasu migdałowego. Wyższe jego stężenia polecane są osobom z większym doświadczeniem stosowania kwasów lub o mniejszej wrażliwości skórnej. Wiele osób zastanawia się jak często stosować kwas migdałowy w swojej rutynie pielęgnacyjnej.

Warto rozpocząć swoją przygodę z tym kwasem od używania produktów z nim w składzie od wprowadzenia go 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie występują żadne reakcje alergiczne po ok. 2 tygodniach można zwiększać częstotliwość jego używania. Natomiast po jakim czasie widać efekty stosowania kwasu migdałowego? Już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Oczywiście wiele czynników wpływa na efekty przed i po stosowania kwasu migdałowego takie jak rodzaj cery, stężenie kwasu czy częstotliwość jego stosowania. Dodatkowo zapewne wiele osób zastanawia się czy kwas migdałowy można stosować latem? Tak, jednak należy pamiętać, że skóra może stać się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. Z tego względu warto stosować ochronę przeciwsłoneczną z filtrem SPF o minimalnej wielkości 30, jednak najlepiej SPF 50 jak w emulsji ALGODROPS.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy – z czym nie łączyć

Zanim rozpoczniesz stosowanie kwasu migdałowego w swojej codziennej pielęgnacji warto sprawdzić jakich składników unikać oraz z czym nie łączyć kwasu migdałowego. Często wśród nich możemy znaleźć takie substancje jak retinoidy, w tym popularny retinol, które mogą spowodować nadmierną suchość skóry lub nawet podrażnienia. Nie powinno się łączyć stosowania innych kwasów AHA, gdyż ich nadmiar na skórze może dodatkowo podrażniać. Kolejnymi składnikami, z którymi nie warto łączyć kwasu migdałowego jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Posiada ona właściwości rozjaśniające przez co lepiej nie łączyć jej z kwasami w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Kwas migdałowy nie jest zalecany również podczas stosowania produktów samoopalających, ponieważ ich połączenie może spowodować powstawanie nierównomiernych plam i przebarwień na skórze.

Kwas migdałowy – z czym łączyć

Wiemy już z jakimi składnikami nie powinno się stosować tego kwasu. Natomiast z czym zaleca się łączyć kwas migdałowy? Oto kilka wskazówek jak wspomóc jego działanie.

Podczas stosowania kwasu migdałowego warto zadbać o odpowiednią regenerację skóry. Silnym składnikiem nawilżającym, dodatkowo pobudzającym syntezę kolagenu, jest kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Gliceryna będzie również pożądaną substancją w celu wygładzenia i nawilżenia skóry. Działanie kojące na skórę oraz łagodzące podrażnienia wykazuje niacynamid, czyli witamina B3, którą warto szukać w kosmetykach. Substancją o właściwościach łagodzących jest allantoina, która również wspomaga procesy gojenia się skóry po kwasie migdałowym.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Choć kwas migdałowy uważany jest za składnik bezpieczny istnieje kilka przeciwskazań do jego stosowania. Skóra wrażliwa, atopowa czy alergiczna może różnie reagować na kontakt z kwasem migdałowym, dlatego często zaleca się kontakt z dermatologiem, bądź przeprowadzenie próby uczuleniowej na małej powierzchni skóry. Nie powinno się go zastosować w momencie przerwania ciągłości naskórka np. gdy posiadamy otwarte rany czy blizny na skórze. W takim przypadku stan skóry może się pogłębić poprzez nasilenie podrażnienia lub nawet stan zapalny. Nie jest on również zalecany podczas trwania leczenia innymi składnikami powodującymi złuszczanie, bądź zmniejszanie przebarwień takimi jak retinoidy. W takim przypadku warto przełożyć rozpoczęcie stosowania kwasu migdałowego po zakończeniu terapii retinoidami. Choć kwas migdałowy nie jest zakazany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią to często sugeruje się odstawienie go na ten czas ze względu na możliwość wchłaniania się różnych substancji przez skórę.

pixel