Co to jest sebum i jak uniknąć jego nadmiaru
Wydzielanie sebum jest ważnym procesem dla skóry, ponieważ pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz regulować temperaturę ciała. Zabezpiecza przed bakteriami i częściowo przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. W skład sebum wchodzą glicerydy, woski, skwalen, cholesterol i inne substancje (np. estry cholesterolu czy węglowodory). Dzięki sebum skóra utrzymuje odpowiednie pH, nawilżenie i elastyczność.
Nadmierne wydzielanie sebum może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, czynniki genetyczne, dieta, stres, choroby dermatologiczne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry i wiele innych. Nadprodukcja sebum może niestety prowadzić do trądziku. Dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom, stosując się do poniższych wskazówek.
Kilka wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wydzielania sebum.
Zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, C, E, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3 może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i odpowiedniego poziomu wydzielania sebum. Unikaj cukrów prostych, tłustych i smażonych potraw, jedz dużo warzyw i ryb. Możesz również wymienić czarną herbatę na zieloną – obecne w niej polifenole wpływają na obniżenie wydzielania sebum.
Unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Długotrwałe narażenie na słońce, oprócz zmian pigmentacyjnych, przyśpieszonego starzenia się skóry oraz zwiększonego ryzyka nowotworów, może również prowadzić do zwiększonego wydzielania sebum, dlatego warto unikać długotrwałego narażenia na słońce i stosować emulsje oraz kremy z filtrem UV SPF 50+.
Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia
Pamiętajmy, że brak ruchu i stosowanie używek wpływa negatywnie na wiele aspektów zdrowia naszych organizmów, jest również wrogiem kondycji skóry. Nie zapominajmy o tym, aby zadbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby.
Odpowiedni dobór pielęgnacji. Wybieraj kosmetyki, które są odpowiednie dla Twojego typu skóry i nie zawierają szkodliwych składników, takich jak oleje mineralne czy alkohole. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry bez efektu jej obciążenia. Idealne do tego będzie serum oraz krem z linii ALGOLIGHT.
Nadmiar łoju jest niewskazany nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Jego nadprodukcja może prowadzić do chorób dermatologicznych, w tym trądziku, który jest przyczyną 20% wszystkich wizyt u lekarza dermatologa. Niewskazany jest także niedobór łoju, który objawia się tym, że skóra jest podrażniona, swędząca i pozbawiona blasku. Jeżeli nie uda Ci się osiągnąć równowagi wydzielania sebum mimo zastosowaniu wskazówek z powyższego artykułu, warto skorzystać z porady kosmetologa lub dermatologa.
Sebum, inaczej łój skórny, to substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze właściwej. Sebum ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, bakterie, zarazki czy uszkodzenia mechaniczne. Sebum składa się z mieszanki lipidowej, która zawiera glicerydy, woski, skwalen, cholesterol i inne związki. Dzięki sebum skóra utrzymuje odpowiednie pH, nawilżenie i elastyczność.
Sebum jest obecne na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i stóp. Najwięcej sebum wydzielamy na twarzy, plecach, klatce piersiowej i głowie. Ilość i jakość sebum zależy od wielu czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, gospodarka hormonalna, dieta, tryb życia czy pielęgnacja skóry. Niektóre z tych czynników mogą zaburzać równowagę sebum i prowadzić do jego nadmiernego lub niedostatecznego wydzielania.
Nadmierne wydzielanie sebum, zwane łojotokiem, może być przyczyną wielu problemów skórnych, takich jak tłusta cera, rozszerzone pory, zaskórniki, wypryski, trądzik czy przetłuszczanie się włosów. Nadmiar sebum sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów w na skórze, co może wywoływać stany zapalne i infekcje. Aby zapobiegać nadprodukcji sebum, należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, opartą na delikatnym oczyszczaniu, tonizowaniu, nawilżaniu i złuszczaniu. Ważne jest również, aby unikać kosmetyków zawierających alkohol, silne detergenty, oleje mineralne czy wazeliny, które mogą zatykać pory i nasilać łojotok. Ponadto, należy dbać o zdrową dietę, bogatą w witaminy z grupy B, antyoksydanty, kwasy omega-3 i białko, a ubogą w cukry proste, sól, tłuszcze nasycone i ostre przyprawy. Również ograniczenie stresu, palenia papierosów, picia alkoholu i kawy może pomóc w regulacji sebum.
Niedostateczne wydzielanie sebum, zwane sebostazą, może być przyczyną suchego, szorstkiego, łuszczącego się i podrażnionego naskórka. Niska zawartość sebum sprawia, że skóra traci swoją barierę ochronną i staje się bardziej podatna na czynniki drażniące, alergeny i infekcje. Aby zapobiegać niedoborowi sebum, należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, opartą na łagodnym oczyszczaniu, nawilżaniu, natłuszczaniu i ochronie. Ważne jest również, aby unikać kosmetyków zawierających alkohol, silne detergenty, środki ściągające czy peelingi mechaniczne, które mogą wysuszać i podrażniać skórę. Ponadto, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, picie ziół, soków i herbat, a także spożywanie produktów bogatych w witaminy A, E, C, kwasy omega-3 i białko.