Kwas PHA - jakie ma działanie i kiedy warto stosować?

Kwasy PHA chemicznie są to polihydroksykwasy i w kosmetologii zaliczają się do nowoczesnych substancji o działaniu złuszczającym i nawilżającym. Zyskały dużą popularność w kosmetyce, ponieważ są uważane za łagodniejszą alternatywę dla innych kwasów eksfoliujących, takich jak AHA i BHA, działają do nich podobnie jednak są znacznie łagodniejsze dla skóry. Dzięki swoim właściwościom kwasy PHA doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej nadwrażliwej, mocno naczynkowej i skłonnej do podrażnień.
Jak działają kwasy PHA?
Kwasy PHA to związki naturalnie występujące w przyrodzie dzięki temu są biodegradowalne i biokompatybilne, co sprawia, że są bezpieczne dla skóry i środowiska.
Można je również pozyskiwać metodami chemicznymi lub biotechnologicznymi.
Warto przeczytać również: Kwas pirogronowy - działanie i przeciwwskazania. Dla kogo wskazane jest stosowanie kwasu pirogronowego?
Kwasy PHA to jednocześnie delikatne złuszczanie i skuteczna pielęgnacja skóry. Do najpopularniejszych kwasów PHA należą:
Glukonolakton
Związek chemiczny z grupy PHA powstaje naturalnie w procesach fermentacji cukrów, obecny np. w miodzie i owocach. Pomaga usuwać martwe komórki naskórka, poprawiając teksturę skóry. Posiada zdolność wiązania wody i dzięki tej właściwości skutecznie nawilża skórę oraz tworzy warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci. Poprzez złuszczanie naskórka pobudza odnowę komórkową i wyrównuje koloryt skóry jak również stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga w redukcji zmarszczek i ujędrnieniu skóry. Działa prewencyjnie neutralizując wolne rodniki i dzięki temu chroni skórę przed starzeniem się. Glukonolakton pomaga regulować mikroflorę skóry i ograniczać rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik. W przeciwieństwie do kwasów AHA, glukonolakton nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, dlatego może być stosowany przez cały rok.
Dzięki swoim właściwościom glukonolakton posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Jest popularny w produktach do pielęgnacji skóry, zwłaszcza w kosmetykach dla skóry wrażliwej, odwodnionej, dojrzałej oraz problematycznej. Glukonolakton jest dobrze tolerowany nawet przez wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę dlatego może być stosowany przy trądziku, różowatym czy atopowym zapaleniu skóry.
Kwas laktobionowy
Naturalnie w przyrodzie występuje jako pochodna laktozy, czyli cukru mlecznego (można go znaleźć w produktach mlecznych) i podobnie jak glukonolakton posiada delikatne działanie złuszczające i działa łagodniej niż kwasy AHA (np. glikolowy czy mlekowy). Pomaga usuwać martwe komórki naskórka dzięki temu skóra staje się gładka a ujścia gruczołów łojowych zwężone i mniej widoczne. Posiada silne działanie nawilżające ze względu na zdolność wiązania wody w naskórku. Neutralizuje wolne rodniki, opóźniając proces starzenia skóry. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, co wpływa na wygładzenie zmarszczek i poprawę napięcia skóry, a regularnie stosowany sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta. Wzmacnia barierę hydrolipidową, dzięki czemu poprawia odporność skóry na podrażnienia i zaczerwienienia dlatego jest polecany osobom z cerą wrażliwą, naczynkową i trądzikową. Dzięki swoim licznym właściwością znalazł zastosowanie w produktach dermatologicznych wspomagających leczenie AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczycy i skóry z trądzikiem różowatym. Kwas laktobionowy w przeciwieństwie do kwasów AHA, nie wywołuje pieczenia ani łuszczenia się skóry dlatego jest dobrze tolerowany nawet przez osoby z cerą nadreaktywną i skłonną do alergii dlatego. Może być stosowany przez cały rok, nawet w okresie letnim, ponieważ nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce. Kwas laktobionowy to jeden z najbardziej wszechstronnych kwasów PHA, który działa łagodnie, ale skutecznie.
Dla kogo są polecane kwasy PHA? Dla jakiej cery są przeznaczone kwasy PHA?
Kwasy PHA są szczególnie polecane dla osób z:
- Cerą wrażliwą i nadreaktywną – ponieważ dzięki swojej łagodności nie powodują silnych podrażnień,
- Cerą suchą, problematyczną i dysfunkcyjną – gdyż zapewniają intensywne nawilżenie i wzmacniają barierę ochronną skóry,
- Cerą dojrzałą – pomagają w walce z oznakami starzenia, stymulując produkcję kolagenu,
- Cerą naczynkową – ponieważ nie działają agresywnie i pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych,
- Cerą skłonną do trądziku zarówno młodzieńczego jaki i różowatego, ponieważ mają działanie łagodzące i nie podrażniają skóry.
Z czym nie można łączyć kwasów PHA?
Mimo że kwasy PHA są bardzo delikatne, należy zachować ostrożność w ich łączeniu z niektórymi składnikami. Nie zaleca się stosowania ich jednocześnie z:
• Retinolem i jego pochodnymi w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego podrażnienia skóry,
• Wysokimi stężeniami mocnych kwasów AHA i BHA ponieważ nadmierna eksfoliacja może osłabić barierę ochronną skóry,
• Kosmetykami o bardzo niskim pH ponieważ mogą one zaburzać działanie kwasów PHA.
• Należy unikać stosowania zarówno kwasów PHA oraz innych kwasów jeśli skóra jest uszkodzona, przy ciężkiej postaci trądziku, przeciwskazaniem są również nowotwory skóry oraz czynne infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe
Z czym należy łączyć kwasy PHA?
Aby w pełni wykorzystać potencjał kwasów PHA, warto stosować je w połączeniu z:
• Składnikami nawilżającymi – np. kwasem hialuronowym, gliceryną, aloesem
• Z innymi odpowiednio dobranymi kwasami w stężeniach, dzięki którym uzyskamy efektywniejsze działanie i bardziej zauważalne efekty.
• Filtrami przeciwsłonecznymi – mimo że kwasy PHA są łagodne, to jeśli łączymy je z kwasami AHA lub BHA mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce.
Dlaczego kwasy PHA są tak popularne?
Kwasy PHA zyskały dużą popularność, ponieważ są skuteczne, a jednocześnie bezpieczne nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Dzięki swojej chemicznej budowie oraz dużym rozmiarze cząsteczki nie tylko złuszczają naskórek, ale również intensywnie nawilżają zapobiegając podrażnieniom. Wzmacniają również barierę hydrolipidową skóry i działają antyoksydacyjnie co sprawia, że są idealnym wyborem dla osób z wrażliwą cerą. Dzięki tym zaletom mogą być stosowane przez osoby, które nie tolerują mocniejszych kwasów, a także przez tych, którzy szukają delikatnej, ale efektywnej pielęgnacji.
Kwasy PHA to doskonały wybór dla każdego, kto pragnie zadbać o zdrową, promienną i dobrze nawilżoną skórę bez ryzyka podrażnień. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwasami, warto sięgnąć właśnie po nie!