Co to jest NMF i jakie są jego składniki?

Co to jest NMF i jakie są jego składniki?
NMF innymi słowy Natural Moisturizing Factor to niezwykle istotny składnik skóry, który przede wszystkim odpowiada za jej dostateczne nawilżenie. Skrót NMF powstał z języka angielskiego. Co natomiast NMF znaczy po polsku? NMF to dosłownie naturalny czynnik nawilżający. Naturalny czynnik nawilżający występuje w ludzkiej skórze, głównie w jej warstwie rogowej i pełni kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz elastyczności skóry. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry.
Składniki NMF to przede wszystkim czterdzieści procent aminokwasów, dwanaście procent kwasu piroglutaminowego i jego soli sodowej, siedem procent mocznika, około półtora procent amoniaku, kwasu moczowego, glikozaminy i kreatyniny oraz mieszanka soli kwasu mlekowego, cytrynowego i mrówkowego. Wszystkie te substancje, powstają podczas procesów rogowacenia skóry, wytwarzania sebum i pocenia się. Naturalny czynnik nawilżający to ważny składnik bariery hydrolipidowej.
NMF działanie
Działanie NMF to przede wszystkim gromadzenie i wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka. Nawilżenie skóry zależy od dwóch kluczowych elementów: zdolności wody do przenikania z głębszych warstw skóry do naskórka oraz umiejętności naskórka w zatrzymywaniu tej wody. Naturalny czynnik nawilżający nmf jest swego rodzaju barierą przed nadmiernym odparowywaniem wody skutecznie wiążąc ją i zapobiegając jej utracie. Drugą barierą jest płaszcz wodno-lipidowy, znajdujący się na powierzchni warstwy rogowej naskórka, który również znacząco ogranicza parowanie wody, chroniąc ją przed nadmierną utratą.
Czym jest NMF w kosmetyce?
NMF jest bardzo często wykorzystywany w kosmetologii. Jest bowiem pożądaną substancją w kosmetykach z uwagi na jego składniki, które występują również naturalnie w skórze. To podobieństwo sprawia, że NMF jest niezwykle bezpiecznym składnikiem odpowiednim dla każdego typu cery również tej wrażliwej i skłonnej do alergii, ponieważ nie podrażnia i nie posiada potencjału alergizującego.
Skóra z upływem lat traci swoje naturalne nawilżenie, co sprawia że staje się bardziej sucha i posiada większą skłonność do podrażnień. Z wiekiem dochodzi do niszczenia struktur kolagenowych i elastynowych co bezpośrednio przekłada się na utratę elastyczności oraz powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Dodatkowo zmniejsza się zdolność do wiązania wody i wzrasta jej przeznaskórkowa utrata określana mianem TEWL (transepidermal water loss). Taka skóra traci zdolności do samodzielnej regeneracji, jednak z udziałem odpowiednich kosmetyków można temu zaradzić.
Producenci coraz częściej dodają do swoich kosmetyków substancje będące składnikami naturalnego czynnika nawilżającego.
Kosmetyki z NMF szczególnie docenią posiadacze cery suchej, odwodnionej czy dojrzałej, ale nie tylko! Cera tłusta i mieszana, także potrzebuje nawilżenia, a dzięki podobieństwu składników NMF do tych, które występują w skórze nie zadziałają na nią komedogennie czyli nie zatkają porów.
Składniki NMF można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy, między innymi w kremach nawilżających, serum, balsamach, ale też szamponach czy żelach pod prysznic.
Jakich składników należy zatem szukać w kosmetykach?
Aminokwasów – będących podstawowymi składnikami białek, występujących naturalnie w skórze i pełniących szereg istotnych funkcji. Odgrywają rolę nawilżającą, regenerującą i odbudowującą. Co więcej aminokwasy pełnią także rolę w pobudzaniu fibroblastów do produkcji kolagenu, co przyczynia się do poprawy jej elastyczności. Dzięki swojej naturalnej zdolności do neutralizowania wolnych rodników, aminokwasy wykazują także właściwości przeciwstarzeniowe, opóźniając procesy starzenia się skóry.
W kosmetykach można znaleźć je pod nazwami: Arginine, Alanine, Amino Acids.
Mocznika – składnika o wielorakim zastosowaniu. Składnik ten w niskich stężeniach wykazuje silne działanie nawilżające, skutecznie wiążąc wodę w skórze. Z kolei w wyższych stężeniach działa keratolitycznie, co oznacza, że delikatnie złuszcza naskórek, poprawiając jego przepuszczalność. To z kolei sprawia, że składniki aktywne mogą lepiej przenikać do głębszych warstw skóry poprawiając jej nawilżenie.
W kosmetykach można znaleźć go pod nazwą: Urea.
Soli kwasu mlekowego – czyli składników mających zdolność wiązania wody, co zapewnia intensywne nawilżenie skóry i chroni ją przed wysuszeniem. Dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne i nie powodują zatykania porów, co sprawia, że są odpowiednie do stosowania w produktach pielęgnacyjnych dla wszystkich typów skóry.
W kosmetykach można go znaleźć pod nazwą: Sodium Lactate.
Kwasu piroglutaminowego (PCA) – którego główną rolą jest nawilżanie skóry poprzez tworzenie ochronnej warstwy i zapobieganiem zbyt dużej utracie wody z naskórka.
W kosmetykach znajdziemy go pod nazwą: PCA i Sodium PCA
Trehalozy – zbudowanej z dwóch cząsteczek glukozy, która występuje naturalnie w grzybach, bakteriach, drożdżach oraz niektórych roślinach. W kosmetyku działa podobnie jak cukry obecne w naturalnym czynniku nawilżającym NMF, co przyczynia się do poprawy poziomu nawilżenia skóry. Poza silnymi właściwościami nawilżającymi trehaloza w kosmetykach pełni funkcję obronne dla komórek skóry, chroniąc je przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniami środowiskowymi i promieniowaniem słonecznym.
W kosmetykach znajdziemy ją pod nazwą: Trehalose
Z pewnością wiesz już co to jest NMF oraz czym NMF jest w kosmetyce. Mamy nadzieję, że ten wpis umocnił Twoją wiedzę na temat istoty nawilżenia skóry i dbania o barierę hydrolipidową. W Twojej pielęgnacji nie może zabraknąć teraz kosmetyków z Naturalnym czynnikiem nawilżającym w składzie.