Wolne rodniki – czym są i jaki mają wpływ na skórę?

W czasach świadomej pielęgnacji i analizy składów kosmetyków, niejednokrotnie pojawiają się składniki aktywne określane mianem antyoksydantów. Są bardzo powszechnie stosowane kosmetykach przeciw starzeniu, pomagających poprawić koloryt skóry czy w produktach ochronnych. Z czego wynika ich obecność w naszej pielęgnacji? I dlaczego wolne rodniki są tak ważnym zagadnieniem w kosmetologii?
Co to są wolne rodniki?
Wolne rodniki, inaczej oksydanty lub utleniacze to takie cząstki, które w swojej budowie posiadają niesparowane elektrony. Żeby utrzymać neutralny stan, cząsteczki lub atomy dążą do posiadania w swojej powłoce elektronowej parzystej liczby elektronów. W sytuacji, gdy elektron nie ma pary, cząsteczka stara się oddać go innej lub pozyskać dla siebie brakujący. To sprawia, że wolne rodniki są bardzo reaktywne
i niestabilne. Przykładami wolnych rodników są: rodniki hydroksylowe, ponadtlenkowe, nadtlenek wodoru czy kwas podchlorawy.
Jak powstają wolne rodniki?
Warto wiedzieć, że powstawanie wolnych rodników w organizmie jest procesem naturalnym, a w określonych sytuacjach bardzo potrzebnym np. w walce z drobnoustrojami. W tym celu posiadamy systemy ochronne, które stoją na straży i chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jednak może się zdarzyć, że produkcja oksydantów przewyższa możliwości systemu antyoksydacyjnego. Taki stan nazywa się stresem oksydacyjnym.
Brak tej równowagi najczęściej spowodowany jest niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Do takich czynników zaliczamy:
- Promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza
- Palenie papierosów i spożywanie alkoholu
- Stres i zbyt mała ilość snu
- Niezdrowa dieta, bogata w żywność wysoko przetworzoną
- Metale ciężkie (np. kadm, nikiel, arsen)
- Nadmierny wysiłek fizyczny
- Niektóre leki
Co powodują wolne rodniki?
Ze względu na swoją reaktywność i niestabilność, wolne rodniki powodują uszkodzenie wielu struktur w komórce. Utleniają cukry, tłuszcze, białka czy nawet cząsteczki DNA. Co więcej, może dochodzić do powstania reakcji łańcuchowej, gdyż cząstka, którą wolny rodnik pozbawił elektronu lub ją nim obdarzył, sama zaczyna być reaktywna i dążąc do swojego neutralnego stanu, będzie uszkadzać kolejne.To wszystko powoduje, że stres oksydacyjny powszechnie uważa się za przyczynę przedwczesnego starzenia się skóry.
Wolne rodniki mogą to wywoływać na kilka sposobów
Degradacja kolagenu i elastyny
Oksydanty uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za sprężystość skóry. Efektem tego będzie utrata gęstości i jędrności, skóra stanie się wiotka oraz zaczną pojawiać się zmarszczki.
Uszkodzenie bariery lipidowej naskórka
Utlenianie lipidów znajdujących się w błonie komórkowej, a także w przestrzeniach między nimi, prowadzi do utraty ich funkcji. Skutkuje to przesuszaniem skóry i jej większą podatnością na podrażnienia i uszkodzenia.
Sprawdź również: Peptydy – sekret zdrowej i młodzieńczej skóry
Zaburzenie regeneracji komórek
Komórki naskórka – keratynocyty – stale się dzielą odnawiając warstwy naskórka. Oksydanty spowalniają ten proces, efektem czego skóra zmienia swoją strukturę, staje się matowa i szorstka.
Przyspieszone fotostarzenie się skóry
Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników powodujących nadmierne powstawanie wolnych rodników w skórze. Prowadzi to do uszkadzania melanocytów – komórek barwnikowych skóry, które skutkuje powstawaniem przebarwień.
Zwiększona podatność na stany zapalne i trądzik
Wolne rodniki mogą wywoływać lub nasilać stan zapalny. U osób z chorobami dermatologicznymi o podłożu innumologicznym (AZS, łuszczyca) może dochodzić do nasilenia objawów.
Co zwalcza wolne rodniki?
Wiedząc, jaki wpływ na nasze organizmy mają wolne, musimy się zastanowić, jak się skutecznie pozbyć ich nadmiaru. Można to zrobić na dwa sposoby: nie dopuszczając do ich nadmiernej produkcji i poprzez dostarczanie dużych ilości związków, które niwelują ich działanie.
Poniżej prezentujemy dobre nawyki, które warto wprowadzić w życie, by zapewnić organizmowi wsparcie w redukcji wolnych rodników:
Stosuj ochronę przeciwsłoneczną
Promieniowanie UV jest głównym źródłem wolnych rodników w skórze. Pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem ochronnym przez cały rok. Zwróć uwagę, czy produkt będzie skuteczny także przeciw promieniowaniu UVA, które dociera na ziemię nawet w pochmurne dni. Nasze emulsje ochronne ALGODROPS, chronią nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także przed promieniowaniem podczerwonym, niebieskim światłem i miejskimi zanieczyszczeniami.
Wprowadź warzywa i owoce do swojego jadłospisu
Wzbogać swoja dietę w produkty, które są źródłem naturalnych antyoksydantów – witamny C, witaminy E, beta-karotenu, polifenoli, selenu, cynku. Znajdziesz je w owocach (jagody, cytrusy, kiwi czy wingrona), warzywach (kapusta, brokuł, szpinak, papryka czy pomidor), nasionach i orzechach. Unikaj wysoko przetworzonej żywności takiej jak słodycze, słone przekąski, dania typu fast food. Pamiętaj także o piciu co najmniej 2 l wody dziennie.
Używaj kosmetyków z antyoksydantami
Jeżeli chcesz wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami wprowadź do swojej codziennej pielęgnacji produkty, które będą w swoim składzie antyoksydanty. Szukaj kosmetyków z witaminą C, witaminą E, niacynamidem czy koenzymem Q10. Wypróbuj nasze antyoksydacyjne duo czyli krem i serum z linii ALGOPRO. Mają one w swoim składzie wyjątkowo stabilne formy witaminy C, które skutecznie przeciwdziałają wolnym rodnikom, jednocześnie rozjaśniając przebarwienia i nadając skórze blasku.
Pamiętaj o zdrowym trybie życia
Życie w dzisiejszym pędzie i stresie, nasila produkcję wolnych rodników. Zadbaj o odpowiednią ilość snu (nieprzerwane 7-8 godzin w ciągu doby), która pozwoli na regenerację. Pozwól sobie na odpoczynek, zarówno czynny, jak i bierny. Wprowadź aktywność fizyczną, która sprawi ci przyjemność, jednocześnie pilnując, by się nie przeforsować. Unikaj palenia papierosów i picia alkoholu.
Podsumowując wolne rodniki to reaktywne cząsteczki, które w nadmiarze prowadzą do stresu oksydacyjnego i przyspieszonego starzenia skóry. By je skutecznie zwalczać, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Dieta bogata w warzywa i owoce, zdrowy tryb życia oraz odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem oksydantów i ochrony przeciwsłonecznej, to najlepsza droga, by skóra jak najdłużej zachowała swój młody i zdrowy wygląd.
Polecane

Aktywnie działające, rozjaśniające serum antyoksydacyjne z witaminą C 10%
