Okryj nowości! Pianka do mycia twarzy oraz maseczka glinkowa są już dostępne! Kup z kodem PREMIERA i zyskaj rabat -20%! KUP TERAZ
Darmowa wysyłka od 199,00 zł

Pielęgnacja skóry alergicznej – jak unikać podrażnień?

2025-02-11
Pielęgnacja skóry alergicznej – jak unikać podrażnień?

Skóra alergiczna potrzebuje szczególnej troski, jest niezwykle wymagająca, dlatego też ważne jest zastosowanie przy niej odpowiedniej pielęgnacji. Taki typ skóry może mieć tak naprawdę wiele przyczyn, począwszy od alergii na poszczególne składniki kosmetyków, po alergie pokarmowe czy też inne czynniki zewnętrzne. Odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, dostosowana do indywidualnych potrzeb cery, może znacząco poprawić jej wygląd i komfort. Pojawia się zatem pytanie - jak rozpoznać skórę alergiczną?

Skóra alergiczna – charakterystyka

Na początku warto więc wiedzieć czym cechuje się cera alergiczna oraz w jaki sposób powinno się ją pielęgnować. Skóra alergiczna reaguje na różne czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany pogody, a także kontakt z alergenami, które powodują niepożądane objawy.

Podczas kontaktu z alergenem, czyli czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną, układ odpornościowy uruchamia mechanizmy obronne, alergeny przenikające przez uszkodzoną barierę skórną pobudzają zakończenia nerwowe, powodując, m.in. stany zapalne na skórze. pobudzają zakończenia nerwowe poprzez przenikanie


Zmiany alergiczne często mogą także wymagać zastosowania leków przeciwhistaminowych. Warto także dodać w kwestii charakterystyki skóry alergicznej, że objawy takiej skóry mogą obejmować pieczeniem, świąd, zaczerwienienie, a także pojawienie się wyprysków czy wysypki. O czym także warto pamiętać jest fakt, że często taka skóra jest nadmiernie wrażliwa i skłonna do przesuszenia, co może prowadzić do uszkodzenia jej naturalnej bariery ochronnej skóry.

Przejdźmy, zatem do wskazówek, by dowiedzieć, jak dbać o cerę alergiczną, by w dużej mierze zminimalizować stany zapalne czy ryzyko podrażnień.

Jak dbać o cerę alergiczną?

Jak dbać o cerę alergiczną?

Należy pamiętać, że aby pielęgnacja skóry alergicznej była skuteczna, warto stosować się do kilku zasad, które mogą zmienić pielęgnację skóry alergicznej na lepsze:

  • Temperatura wody – do mycia twarzy najlepiej używaj letniej wody, lepiej unikać zbyt gorącej wody, która może podrażniać skórę.
  • Testowanie kosmetyków – pamiętaj, aby przed użyciem każdego nowego kosmetyki do skóry, zrobić najpierw test, np. na przedramieniu. Dzięki temu możesz uniknąć niepożądanej reakcji alergicznej.
  • Ochrona przed zanieczyszczeniami – zanieczyszczenia powietrza czy kurz mogą negatywnie oddziaływać na skórę skłonną do alergii, dlatego warto oczyszczać swoją skórą po powrocie do domu.

Pielęgnacja skóry alergicznej

 Ważnym elementem, który warto zanotować o pielęgnacji cery alergicznej, jest delikatne i świadome podejście do skóry. W przypadku skóry alergicznej, warto na początku wykonać testy alergiczne, aby mieć pewność, który z czynników wywołuje alergię. Gdy już posiadamy wiedzę, które alergeny nie służą naszemu organizmowi, wtedy najlepiej unikać kontaktu z czynnikami, które je wywołują, jeśli tylko jest to możliwe.

Zastanawiasz się może, jak powinna wyglądać pielęgnacja takiej skóry?

Przede wszystkim, ważne jest to, aby unikać stosowania agresywnych kosmetyków oraz środków, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Należy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki do cery wrażliwej, wystrzegać się tych o intensywnym zapachu, z retinolem, kwasami owocowymi czy alkoholem w składzie.

Oto kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę przy dbaniu o cerę alergiczną:

Wybór odpowiednich kosmetyków: Najlepiej wybierać delikatne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, np. produkty do oczyszczania, które nie naruszą naturalnej bariery ochronnej. Zbyt agresywne środki mogą uszkodzić mikrobiom, prowadząc do podrażnień i nadmiernego wysuszenia. Świetnie sprawdzi się tutaj dwuetapowe oczyszczanie linią ALGOPURE – najpierw użyj olejku lub emulsji do demakijażu, a następnie łagodnego żelu. To pozwoli usunąć zanieczyszczenia, makijaż, nadmiar sebum i filtr SPF, zachowując przy tym naturalny balans skóry. Unikaj nadmiernego oczyszczania. Zwróćcie również uwagę aby posiadać dodatkowy ręczniczek ALGOPURE do skóry twarzy – nie powinno się stosować jednego ręcznika do twarzy i ciała.

Codzienna pielęgnacja: Polecamy również uzupełnić pielęgnację o tonik ALGOTONIC o łagodnym działaniu, który pomoże przywrócić pH skóry po oczyszczaniu. Sięgajcie po kosmetyki do skóry alergicznej, a także wrażliwej, zawierające składniki nawilżające i łagodzące, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, czy pantenol. Pomogą one utrzymać naturalną wilgotność skóry i zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.

Nawilżanie: Skóra alergiczna często bywa przesuszona, skóra sucha i przesuszona może być podatna na podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie. Regularne nawilżanie pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, zapobiegając niepożądanym skutkom.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Domowe sposoby

Oprócz odpowiednich kosmetyków, istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry alergicznej i złagodzeniu objawów podrażnień. Oto kilka z nich, które mogą być pomocne:

Aloes: Sok z aloesu jest znany ze swoich właściwości łagodzących i nawilżających. Może pomóc w redukcji zaczerwienień oraz przyspieszyć regenerację skóry. Wystarczy nałożyć świeży żel z aloesu na skórę i pozostawić na kilka minut.

Płatki owsiane: Owies zawiera w sobie, m.in. betaglukany, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry i jej wzmocnienie, a do tego owies jest składnikiem hipoalergicznym i naturalnym. Płatki owsiane mają działanie kojące, łagodzące podrażnienia i świąd. Jeśli masz więcej czasu możesz dolać do kąpieli wywar z płatków owsianych. Pół szklanki płatków owsianych zalewa się 1 litrem wody, gotuje pod przykryciem przez 30 min. Ostudzony wywar wlewamy do wanny z wodą.

Skóra alergiczna wymaga szczególnej opieki, nawilżenia czy unikania czynników drażniących. Wyposaż się w kosmetyki naturalne, o delikatnym, nieagresywnym działaniu, które zadbają o Twoją skórę i ciesz się zdrową skórą każdego dnia.

pixel