Nawilżenie. Ochrona. Regeneracja. Skorzystaj z wiosennej promocji -20% z kodem: REGENERACJA I otrzymaj prezent dla zamówień powyżej 399 zł - Serum pod oczy ALGOEYE. KORZYSTAM

Peptydy miedziowe - jak działają i ja je stosować?

2025-03-18
Peptydy miedziowe - jak działają i ja je stosować?

Osoby regularnie śledzące rynek nowości kosmetycznych mogą zauważyć, że co kilka sezonów pojawiają się składniki aktywne, które stają się niekwestionowanymi hitami w pielęgnacji. Takim składnikiem z pewnością są peptydy miedziowe. W tym wpisie dowiesz się, co to są peptydy miedziowe, czy warto wprowadzić je do swojej rutyny, a także których składników należy unikać, kiedy w swoich kosmetykach mamy peptydy miedziowe.

Czym jest peptyd miedziowy?

Aminokwasy białkowe to 20 różnych cząsteczek, które są podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. Łącząc się w łańcuchy, tworzą bardziej zaawansowane struktury zwane peptydami. To, jaką funkcję będzie pełnił peptyd zależy od długości łańcucha, rodzaju aminokwasów, które go budują, a także innych cząsteczek dołączanych do łańcucha. W przypadku naszego dzisiejszego bohatera, w literaturze naukowej określanego jako GHK-Cu, łańcuch zbudowany jest z 3 aminokwasów – glicyny, histydyny i lizyny, natomiast cząsteczką, która się z nim wiąże jest jon miedzi. Struktura ta naturalnie występuje w naszym osoczu, jednak wraz z wiekiem jego stężenie spada, zmniejszając także jego efektywność. Dowiedzmy się zatem, jakie działanie ma peptyd miedziowy.

Peptyd miedziowy – działanie

Peptyd miedziowy jest tzw. peptydem sygnałowym, to znaczy że wpływa na różne struktury w obrębie komórki, mobilizując lub wyciszając ich działanie.
W praktyce oznacza to, że GHK-Cu:

• Hamuje działanie enzymów rozkładających kolagen i elastynę, co przeciwdziała utracie jędrności skóry;
• Stymuluje fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu, zwiększając produkcję tego białka;
• Aktywuje enzymy antyoksydacyjne, tak ważne w walce z wolnymi rodnikami;
• Pobudza tworzenie się nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę), co zwiększa dotlenienie tkanek, a co za tym idzie ich szybszą regenerację;
• Hamuje aktywność cytokin prozapalnych, czyli cząsteczek, które w naszym organizmie są głównymi mediatorami stanu zapalnego;
• Pobudza procesy migracyjne makrofagów, które biorą udział w procesach naprawczych uszkodzonych komórek.
• Reguluje działanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny w skórze

Znając działanie peptydu miedziowego, jego popularność w kosmetyce przestaje dziwić. Warto więc rozważyć włączenie go do swojej rutyny pielęgnacyjnej, by jak najdłużej zachować młody wygląd skóry.

Peptydy miedziowe – jak stosować?

Peptydy miedziowe – jak stosować?

Ze względu na swoje funkcje, peptyd miedziowy będzie składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy o działaniu przeciwzmarszczkowym. W naszej linii ALGOPRO można znaleźć wyjątkowe serum do twarzy, w którym wśród 29 składników aktywnych występuje 4,5% kompleks peptydów, a wśród nich 0,5% czystego peptydu miedziowego. W połączeniu ze składnikami nawilżającymi takimi jak ektoiną oraz trechaloza, kosmetyk będzie odpowiedni dla skóry z oznakami starzenia, utratą jędrności oraz zmarszczkami.

Dla wielu kobiet ważną informacją będzie, czy można stosować peptydy miedziowe w ciąży. Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających szkodliwość peptydów miedziowych w ciąży, jednak ze względu na brak wystarczających danych zaleca się ostrożność. Spodziewając się dziecka, decyzje dotyczące włączania nowych kosmetyków warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie kosmetologii.

Peptydy miedziowy - efekty

Pierwsze efekty działania peptydu miedziowego w kosmetykach można dostrzec już po dwóch tygodniach stosowania – skóra staje się bardziej napięta, a podrażnienia i zaczerwienienia złagodzone . Regularne stosowanie zauważalnie zmniejsza widoczność zmarszczek, liftinguje skórę oraz poprawia jej elastyczność. Skóra staje się zrewitalizowana i odżywiona oraz wizualnie odmłodzona.

Z czym łączyć peptyd miedziowy?

Przy rozważaniach nad zakupem nowego kosmetyku, warto zastanowić się, czy będzie pasował do innych produktów aktualnie stosowanych w pielęgnacji. Dlatego, poniżej przedstawiamy listę, z czym łączyć peptydy miedziowe, by spotęgować działanie obydwu składników:

• Kwas hialuronowy -To połączenie sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, elastyczna i nawodniona.
• Niacynamid (witamina B3) - kładziemy nacisk na zwiększona redukcję zaczerwienień, rozjaśnienie przebarwień oraz poprawa wyglądu skóry.
• Ceramidy – bariera hydrolipidowa szybciej się regeneruje i wzmacnia

Peptydy miedziowe – z czym nie łączyć?

Wiedząc już, w jaki sposób stosować peptydy miedziowe, by w pełni wykorzystać możliwości tego składnika, zastanówmy się, jakich składników aktywnych lepiej unikać, jeśli nie chcemy utracić efektów działania peptydów miedziowych:

• Retinoidy (retinol, retinal, tretinoina)
• Kwasy AHA/BHA (np. kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy)
• Witamina C w formie kwasu askorbinowego

Nie oznacza jednak, że kosmetyki z tymi składnikami aktywnymi staną się bezużyteczne. Takie produkty można stosować z peptydami miedziowymi naprzemiennie co drugi dzień lub w różnych rutynach pielęgnacyjnych, np. peptydy miedziowe rano, a retinol wieczorem.

Peptydy miedziowe – z czym nie łączyć?

Podsumowanie

Peptydy miedziowe dzięki wpływaniu na procesy syntezy kolagenu oraz regeneracji skóry, są cennym składnikiem kosmetyków stosowanych przeciwko oznakom starzenia. Wiedza, jak poprawnie stosować peptydy oraz z czym nie łączyć peptydu miedziowego pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać jego możliwości w pielęgnacji skóry.

pixel