Jak radzić sobie z przebarwieniami hormonalnymi?

Przebarwienia hormonalne to problem skórny, z którym zmaga się coraz więcej osób. Dotyczy zwłaszcza u kobiet i może znacząco wpływać na samoocenę oraz komfort życia, zatem nie można go bagatelizować. Zmiany pigmentacyjne wywołane zaburzeniami hormonalnymi najczęściej pojawiają się na twarzy, aczkolwiek występują też na szyi, dłoniach, dekolcie, stopach i wielu innych częściach ciała.
Przebarwienia hormonalne – przyczyny
Przyczyny powstawania przebarwień hormonalnych mogą być bardzo różnorodne. Warto jednak wiedzieć, skąd bierze się ten problem, aby skutecznie przeciwdziałać nawrotom nieestetycznych zmian skórnych. Za podstawowego winowajcę uznaje się zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Szczególnie groźne są te związane z poziomem estrogenów oraz progesteronu. Z tego względu przebarwienia hormonalne na twarzy często pojawiają się u kobiet w ciąży (tzw. ostuda lub melasma), podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej bądź w okresie menopauzy. Warto jednak pamiętać, że przebarwienia to problem, który może dotknąć niemal każdego, bez względu na wiek.
Nadmierna produkcja melaniny
Zmiany pigmentacyjne są rezultatem wzmożonej produkcji melaniny, czyli barwnika skóry, który pod wpływem zaburzeń hormonalnych rozkłada się nierównomiernie. Dodatkowym czynnikiem zaostrzającym problem jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, które może aktywować melanocyty i pogłębiać przebarwienia.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień?
Aby unikać przebarwień, należy wystrzegać się zbyt częstej ekspozycji swojego ciała na promieniowanie UV. U niektórych osób zauważa się ponadto związek między przebarwieniami a chorobami tarczycy lub jajników. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia przebarwień, trzeba zwrócić uwagę na poziom stresu, niedobory witamin (szczególnie witaminy B12 i kwasu foliowego), a także medykamenty, które mogą zaburzać równowagę hormonalną. Niezwykle istotne jest, by nie ignorować żadnych niepokojących objawów, zwłaszcza jeśli przebarwienia hormonalne na ciele pojawiają się nagle lub bardzo szybko się nasilają. W takim przypadku absolutnie obligatoryjna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem specjalistą.
Przebarwienia hormonalne – co robić?
Jeśli zauważysz u siebie przebarwienia hormonalne, pierwszym krokiem musi być konsultacja ze specjalistą — dermatologiem, endokrynologiem lub ginekologiem. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie przyczyny problemu. Bez tego żadna terapia nie przyniesie trwałych efektów. W leczeniu przebarwień hormonalnych stosuje się zarówno metody kosmetologiczne, jak i farmakologiczne. Wszystko zależy tak naprawdę od skali problemu. Na pierwszym etapie warto wprowadzić staranną pielęgnację skóry. Na przebarwienia polecane są kosmetyki do pielęgnacji twarzy, w tym także kosmetyki do redukcji przebarwień, w których znajduje się witamina C, kwas azelainowy czy retinoidy, ponieważ rozjaśniają zmiany i wyrównują koloryt cery. Równie ważna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna. Nie zapomnij o tym, że kremy z wysokim filtrem SPF powinny być stosowane przez cały rok, nawet wtedy, gdy widzimy bezchmurne niebo.
Przebarwienia hormonalne — zabiegi kosmetologiczne
W gabinetach kosmetologicznych wykonywane są rozmaite zabiegi. Dobrym wyborem powinny być, chociażby peelingi chemiczne, laseroterapia czy mezoterapia z substancjami depigmentującymi. Pomimo że efekty są nierzadko bardzo zadowalające, trzeba mieć na względzie, że ich skuteczność zależy od regularności i przestrzegania zaleceń pozabiegowych. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian lekarz może zalecić leczenie hormonalne bądź wyrównanie poziomu hormonów za pomocą odpowiedniej terapii. To szczególnie ważne, jeśli przebarwienia hormonalne na piersiach czy innych częściach ciała współwystępują z innymi objawami sugerującymi zaburzenia endokrynologiczne. Jeżeli przebarwienia łączą się z trądzikiem, nadmiernym owłosieniem czy nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, to należy zachować szczególną ostrożność.
Przebarwienia hormonalne – jakie badania?
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: przebarwienia hormonalne – jakie badania należy wykonać. Aby ustalić przyczynę problemu i dobrać skuteczną terapię, należy szybko zgłosić się do lekarza. Diagnostyka przebarwień hormonalnych powinna być kompleksowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na początku należy wykonać podstawowe badania hormonalne. Trzeba koniecznie sprawdzić poziom estrogenów, progesteronu, testosteronu, TSH, FT3 i FT4. Zaburzenia w obrębie tych parametrów mogą wskazywać na przyczynę, przez którą występują przebarwienia hormonalne na ciele.
U kobiet niebywale istotne są badania ginekologiczne. USG narządów rodnych, poziom FSH i LH oraz ocena potencjalnej obecności torbieli lub zespołu policystycznych jajników. Jeśli przebarwienia pojawiły się nagle i w niepokojąco dużej liczbie, lekarz może zlecić również badania nadnerczy, takie jak testy oceniające wydzielanie DHEA-S i ACTH. Dzięki nim da się zdiagnozować wiele schorzeń łączących się z przebarwieniami hormonalnymi.