Cera normalna - jak ją pielęgnować i jakie składniki aktywne wybierać?

Cera normalna – charakterystyka
Cera normalna jest najbardziej pożądanym typem cery. Cechy cery normalnej to gładka struktura, brak przebarwień, rozszerzonych naczynek, zmarszczek czy niedoskonałości. Charakterystyka cery normalnej obejmuje również brak nadmiernego przesuszenia, oraz nadmiernej produkcji łoju. Nie wykazuje zwiększonej wrażliwości na składniki kosmetyków czy warunki atmosferyczne, takie jak temperatura, słońce czy wiatr. Również oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, pojawiają się na niej dużo wolniej niż na cerze suchej. Aby utrzymać ją w dobrym stanie należy jedynie dbać o jej prawidłowe nawilżenie oraz działać przeciwstarzeniowo (pomimo wolniej postępującego procesu starzenia) i antyoksydacyjnie.
Ten typ cery występuje głównie u dzieci, do okresu dojrzewania. Po tym czasie skóra często zaczyna produkować nadmierną ilość sebum, co prowadzi do występowania wyprysków – staje się cerą trądzikową. Z kolei u osób dojrzałych znacznie spada poziom nawilżenia i skóra staje się przesuszona. Występowanie skóry normalnej u dorosłych jest rzadko spotykane, jednak jak najbardziej możliwe.
Jak odróżnić cerę normalną od mieszanej? Jest to bardzo proste, ponieważ w przypadku cery mieszanej skóra na policzkach może być zdrowa i promienna (chociaż często występuje również przesuszenie w tym obszarze), natomiast w strefie ,,T’’ (czoło – nos – broda) mogą pojawiać się niedoskonałości oraz nadmiar sebum.
Składniki aktywne dla cery normalnej
Cera normalna nie wymaga specjalistycznych składników aktywnych, które działają na konkretne defekty skóry (takie jak trądzik czy przebarwienia), ponieważ najczésciej ich nie ma. Warto jednak stosować kosmetyki do pielęgnacji twarzy o działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym czy przeciwstarzeniowym, aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji przez długi czas.
Kosmetyki dla cery normalnej powinny zawierać:
- kwas hialuronowy – ma postać higroskopijnej cząsteczki, która doskonale wiąże wodę, dzięki czemu jest niezastąpionym składnikiem o właściwościach nawilżających. Należy jednak pamiętać o stosowaniu go na wilgotną twarz oraz o późniejszej aplikacji kremu, ponieważ w innym wypadku stosowanie kwasu hialuronowego może przynieść skutek odwrotny do pożądanego. W celu zwilżenia skóry można zastosować na przykład hydrolat lub tonik nawilżający,
- witamina C – jej głównym zadaniem jest działanie rozjaśniające, wzmacniające naczynia krwionośne i antyoksydacyjne, czyli niwelujące wolne rodniki które przyspieszają starzenie się komórek skóry. Hamuje również działanie tyrozynazy - enzymu który odpowiada za powstawanie melaniny,
- ceramidy – czyli inaczej cement międzykomórkowy, są głównym składnikiem warstwy rogowej naskórka. Odpowiadają za utrzymanie homeostazy, czyli stanu równowagi naskórka. Zapobiegają utracie wody oraz chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
- retinal – jest pochodną witaminy A, zalicza się do retinoidów czyli najlepiej udokumentowanych substancji spowalniających starzenie się skóry,
- peptydy – to niewielkie cząsteczki które z łatwością przenikają w głąb skóry. Pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, poprawiają koloryt skóry, przyspieszają gojenie i wygładzają zmarszczki. Wspierają również barierę hydrolipidową i nawilżenie naskórka,
- kolagen – jest jednym z najważniejszych składników budulcowych organizmu człowieka. Jest niezbędny do zachowania młodzieńczego wyglądu skóry, jednak po 25 roku życia jego ilość zaczyna spadać, dlatego warto zadbać o stosowanie go w pielęgnacji. Kolagen wspomaga regenerację skóry, uelastycznia naczynia krwionośne i pozwala skórze zachować jędrność.
Cera normalna - pielęgnacja
W pielęgnacji cery normalnej należy skupić się na utrzymaniu jej w dobrej kondycji i unikaniu agresywnych składników aktywnych, aby nie zaburzyć bariery hydrolipidowej naskórka.
Pierwszym etapem pielęgnacji skóry normalnej jest zastosowanie kosmetyków do oczyszczania twarzy. Najlepiej użyć do tego delikatnego środka myjącego, o jak najbardziej neutralnym dla skóry pH. Może być to żel, pianka lub emulsja.
Pielęgnacja wieczorna powinna rozpoczynać się dwuetapowym oczyszczeniem skóry, aby dokładnie zmyć makijaż, filtr oraz zanieczyszczenia. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie zalegających na skórze produktów za pomocą masełka lub olejku, a następnie produktu na bazie wody, takiego jak żel lub pianka. Osoby preferujące wieloetapową pielęgnację mogą śmiało sięgnąć po tonik nawilżający oraz esencję np. ceramidową lub mikrozłuszczającą.
Następnym etapem jest zastosowanie dobranego do potrzeb skóry składnika aktywnego w postaci serum do twarzy lub kremu. Można też od razu przejść do etapu nawilżającego kremu do twarzy.
W pielęgnacji porannej należy również pamiętać o stosowaniu kremów SPF, które stosujemy jako ostatni etap rutyny. Należy odczekać ok. 15minut przed nałożeniem ewentualnego makijażu.
Osoby posiadające skórę normalną powinny pamiętać o:
- piciu odpowiedniej ilości wody,
- stosowaniu fotoprotekcji,
- dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry,
- diecie bogatej w witaminy i minerały.
Posiadacze skóry normalnej mogą uważać się za prawdziwych szczęściarzy – jednak nie mogą zapominać o regularnej pielęgnacji. Skóra potrzebuje naszej pomocy aby zachować zdrowy wygląd. Kluczowe jest delikatne oczyszczanie i nawilżanie skóry, które wspierają jej naturalną równowagę i chronią przed działaniem czynników zewnętrznych.