Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku Śledź nas na Social Mediach

Śledź nas

Strona główna / Blog / CERA TŁUSTA – CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA
CERA TŁUSTA – CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA

CERA TŁUSTA – CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA

Czy wiecie, że określenie swojego rodzaju cery zaczyna się przede wszystkim od bacznych obserwacji ilości sebum?

Sebum to najprościej mówiąc, substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe znajdujące się w naszej skórze. W jego skład wchodzą tłuszcze, woski i sterole. Pełni rolę bariery ochronnej skóry, zabezpieczając ją przed bakteriami, zmianami temperatur i zapewnia jej odpowiednie pH. I to właśnie sebum determinuje, jaki typ cery mamy. Jeżeli skóra produkuje za mało sebum – jest sucha. Natomiast jeśli produkuje go za dużo, można dany typ cery określić mianem tłustej. I to właśnie na tym rodzaju chcielibyśmy dziś się skupić.

Cera tłusta właśnie ze względu na nadmierną produkcję sebum, może być równocześnie skórą problematyczną, trądzikową i jest to rodzaj, wokół którego krąży wiele pielęgnacyjnych mitów, które zamiast pomóc prawidłowo zadbać o tłustą skórę – szkodzą.

 

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ CERA TŁUSTA:

– Skóra „świeci się” i ten efekt potęguje się w ciągu dnia
– Pory są widocznie rozszerzone, w szczególności na nosie, czole i brodzie
– Mogą występować widoczne zaskórniki lub trądzik

SKÓRA TŁUSTA – OBALAMY MITY PIELĘGNACYJNE:

MIT 1: Wysuszanie skóry produktami o silnych detergentach pomoże ograniczyć przetłuszczanie.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że jeżeli skóra wydziela więcej łoju, wysuszenie jej źle dobranymi, agresywnymi dla skóry kosmetykami raz na zawsze pozbędzie się problemu – i jest to ogromny błąd.
W momencie, w którym usilnie staramy się wysuszyć skórę np. produktami z alcohol denat. W składzie, paradoksalnie wydziela ona nawet więcej sebum, niż na początku jako forma „samoobrony”. Nasza skóra wówczas odczuwa potrzebę zareagowania na nieznane, niepożądane działania.  Pamiętajcie, że sebum (w odpowiedniej ilości) jest bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry.

CO POLECAMY?   Dobieraj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, które są delikatne dla skóry i nie zawierają szkodliwych, wysuszających składników. Nasza linia ALGOPURE świetnie oczyszcza każdy typ cery i jest stworzona z myślą o skórze delikatnej.

MIT 2: Unikanie kremu nawilżającego, bo skóra jest wystarczająco tłusta.

Jest to jeden z bardziej szkodliwych mitów. Dlaczego?
Każda skóra potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, aby prawidłowo funkcjonować. Brak dostarczania nawilżających składników aktywnych może spowodować utratę jędrności, suchość, matowość i uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry. Staje się ona też podatna na podrażnienia.

CO POLECAMY?   Nie wysuszaj, nawilżaj. W przypadku cery tłustej najlepiej wybrać nawilżający krem i serum o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji, który nie przeciąży skóry. Na ten etap pielęgnacyjny idealnie sprawdzi się nasza seria ALGOLIGHT, która stworzona jest z myślą o wymagającej cerze tłustej i mieszanej.

MIT 3: Częste robienie peelingów pomoże w uregulowaniu sebum i usunięcie martwego naskórka.

Zbyt systematyczne wykonywanie peelingów, zwłaszcza mechanicznych, może przynieść dla skóry więcej szkód niż korzyści. Narusza to barierę ochronną naszej skóry, sprawiając, że jest ona bardziej reaktywna i uwrażliwiona.

CO POLECAMY? Wykonuj peeling (najlepiej enzymatyczny, który jest delikatniejszy dla skóry) maksymalnie 2 razy w tygodniu, aby złuszczać martwy naskórek, nie podrażniając przy tym skóry. Jeżeli Twoja skóra jest problematyczna, staraj się unikać peelingów mechanicznych z drobinkami złuszczającymi – wykonywanie takich peelingów, w dodatku często, może wpłynąć na pogorszenie się trądziku lub stanów zapalnych.
Pamiętajcie, aby świadomie dobierać kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij