Nawyki żywieniowe wpływające na wygląd i zdrowie skóry twarzy
To, jakie produkty wybieramy, gotujemy i spożywamy ma bezpośredni wpływ na wygląd i zdrowie naszej skóry. Istnieją produkty, a nawet całe grupy produktów spożywczych, których regularne jedzenie przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Ale zbyt szybko pojawiające się zmarszczki to nie jedyny problem, z jakim boryka się delikatna skóra twarzy, szyi i dekoltu. Często możemy zauważyć, że po zjedzeniu konkretnego produktu na twarzy pojawiają się wypryski, skóra zaczyna swędzieć, jest podrażniona i zaczerwieniona. Z kolei inne produkty powodują nadmierne wydzielanie sebum, przez co twarz wydaje się być tłusta i błyszcząca. Nawet jeśli na co dzień nie mamy problemów ze skórą to przynajmniej raz w życiu każdy z nas po zjedzeniu jakiegoś produktu zaobserwował niekorzystne zmiany pojawiające się na twarzy, szyi czy dekolcie. Jedzenie może zarówno poprawiać wygląd i kondycję naszej skóry jak i mieć negatywne skutki – wszystko zależy, jakie produkty i potrawy wybierzemy.
Oto lista produktów, których nasza skóra nie lubi – powinniśmy sięgać po nie rzadko lub wyeliminować je z diety na dobre:
1. Smażone potrawy
Dodatkowa ilość tłuszczu zwiększa kaloryczność potrawy, przez co staje się ona ciężkostrawna. Wpływa to na zwiększenie wagi oraz pogarsza ogólny wygląd skóry. Smażone potrawy zwiększają ilość wolnych rodników w organizmie, odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych. Poza tym smażone frytki, kurczak, kotlety i inne potrawy są pełne niezdrowych tłuszczów trans, które zapychają tętnice i usztywniają komórki krwi, przez co skóra otrzymuje mniej tlenu i wygląda na zmęczoną i postarzałą.
2. Czerwone mięso
Najlepiej ograniczyć ilość i częstotliwość spożywania tego typu mięsa, nie trzeba jednak całkowicie wykluczać go z diety. Czemu czerwone mięso może zaszkodzić naszej skórze? Ponieważ zawiera ono karnitynę – organiczny związek chemiczny, który powoduje usztywnienie naczyń krwionośnych, przez co mniej natlenowanej krwi trafia do komórek skóry. Powoduje to zmniejszenie sprężystości i elastyczności skóry i przyczynia się do powstawania zmarszczek w młodym wieku.
3. Ostre potrawy
Dania z dodatkiem papryczek chilli, czosnku, cebuli, pieprzu i innych ostrych, aromatycznych przypraw przyspieszają nasz metabolizm, rozgrzewają organizm, przez co często są wykorzystywane w okresie jesienno zimowym do doprawiania naszych posiłków. Ostre przyprawy mają wiele zalet, lecz nasza skóra nie lubi tego typu jedzenia. Kapsaicyna – substancja zawarta w wielu przyprawach, stymuluje produkcję kortyzolu i adrenaliny, przez co wzrasta w naszym organizmie poziom insuliny, co powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi a co za tym idzie – nasilenie zmian trądzikowych. Nie raz mogliśmy zaobserwować pojawienie się swędzących krostek i wyprysków na skórze po zjedzeniu kawałka ostrej pizzy czy mocno doprawionego curry. Skutkiem ubocznym ostrego jedzenie jest również nadmierne pocenie się, zwiększone wydzielanie sebum co również niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry.
4. Alkohol
Zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się tzw. Pajączki na skórze twarzy? Jedną z przyczyn jest częste spożywanie alkoholu. Wszystkie napoje alkoholowe nadmiernie rozszerzają naczynia włosowate, dlatego nasza skóra się czerwieni po wypiciu lampki wina. Przy regularnym spożywaniu napojów wyskokowych ścianki naczyń krwionośnych sztywnieją, rozszerzają się i pod skórą tworzą się dobrze widoczne, mało estetyczne pajączki.
5. Cukier, słodzik i słodycze
Węglowodany proste wywołują stany zapalne, zatrzymują wodę w organizmie, przez co skóra twarzy wydaje się nabrzmiała i opuchnięta. Nadmiar tych związków przyczynia się do zmniejszenia poziomu kolagenu, przez co skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Częste sięganie po białe pieczywo, czekoladę, pszenny makaron, pączki, ciasteczka i inne produkty zbudowane głównie z cukrów prostych powoduje uczucie zmęczenia, które jest widoczne na twarzy. Sztuczne słodziki również nie są odpowiednim produktem dla naszej skóry – często zawierają aspartam – związek który potęguje chęć sięgnięcia po cukier.
6. Sól kuchenna
Nie musimy rezygnować z soli w ogóle, ale postarajmy się ograniczyć jej ilości codziennie dostarczane do organizmu. Sól znajduje się w całej masie produktów – dodawana jest do pieczywa, wędlin, dań gotowych, sosów, można znaleźć ją także w słodyczach – przyprawa ta wzmacnia smak, dlatego jest nadmiernie wykorzystywana przez producentów żywności. Czemu nasza skóra nie lubi soli? Ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie powodując obrzęki, zwłaszcza w okolicach oczu. Duże ilości tego związku są odpowiedzialne za cienie pod oczami, uczucie zmęczenia, zmniejszenie jędrności skóry i jej stopnia nawilżenia. Na diecie bogatej w sól nasza skóra jest sucha, matowa, o niezdrowym wyglądzie.
Wymienione w artykule produkty nie są wszystkimi, które należy ograniczać lub wykluczać z diety, jeśli chcemy cieszyć się zdrową, promiennie wyglądającą skórą. Niektórzy pewnie dodaliby do tej listy mleko i przetwory mleczne, ktoś inny dorzuciłby cytrusy i truskawki. Dieta jest bardzo spersonalizowaną sprawą, u każdego z nas inne produkty będą tymi właściwymi, dlatego powinniśmy bacznie obserwować nasz organizm i wsłuchiwać się w jego potrzeby – on sam podpowie nam, które produkty będą dla nas najlepsze.