Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku Śledź nas na Social Mediach

Śledź nas

Strona główna / Blog / Zalety stosowania kosmetyków z retinalem
Zalety stosowania kosmetyków z retinalem

Zalety stosowania kosmetyków z retinalem

Jesień i zima to dobry czas na rozpoczęcie kuracji retinoidami. Na rynku możemy spotkać szeroki wybór kosmetyków z retinolem, kwasem retinowym, coraz popularniejsza staje się również forma nazywana retinalem. Czym właściwie są retinoidy? 

Jest to grupa związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A. Najpopularniejszym przedstawicielem rodziny retinoidów jest retinol, obok niego wyróżnić można także tretynoinę (nazywaną kwasem retinowym), estry retinylu oraz szereg innych związków, które posiadają dermatologiczne i specjalistyczne działanie.

Pochodne witaminy A można sklasyfikować, dzieląc je na 4 grupy (generacje):

I generacja – w jej skład wchodzi retinol, retinal, izotretynoina oraz tretynoina

II generacja – acytretyna i etretynat

III generacja – adapalen, tazaroten oraz beksaroten

IV generacja – seletinoid G oraz trifanoid

Poszczególne substancje różnią się między sobą mechanizmem oddziaływania na skórę. Najbardziej reaktywną formą dostępną na receptę jest kwas retinowy (nazywany także tretynoiną). Inne pochodne witaminy A po aplikacji na skórę muszą przejść przemiany prowadzące do przekształcenia w aktywny metabolit, czyli tretynoinę. Jak wyglądają poszczególne etapy konwersji? Estry retinylu w pierwszym etapie przekształcają się w retinol, w drugim kroku retinol przechodzi w retinal, ostatnim etapem jest zamiana retinalu w kwas retinowy.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na retinalu, który jest bezpośrednim prekursorem kwasu retinowego  – pochodnej witaminy A. Na półkach w drogeriach kosmetycznych możemy znaleźć kosmetyki zarówno z retinalem jak i z retinolem, jaka jest między nimi różnica?

Retinal, z racji tego, że przechodzi mniej przemian prowadzących do aktywnej formy oddziałującej bezpośrednio na komórki skóry, wykazuje szybsze i skuteczniejsze działanie oraz mniejszy potencjał podrażnienia w porównaniu z innymi retinoidami. Co istotne, metabolizm retinalu do kwasu retinowego zachodzi tylko przez keranocyty na odpowiednim etapie różnicowania, co prowadzi do bardziej kontrolowanego dostarczania kwasu retinowego w porównaniu z innymi retinoidami. Co więcej, retinal działa w niskich stężeniach w porównaniu do retinolu.

Jakie zalety posiadają kosmetyki z retinalem w składzie?

– przenikają do głębokich warstw skóry i pobudzają komórki do odnowy, poprawiając syntezę elastyny i kolagenu

– opóźniają powstawanie pierwszych zmarszczek, wygładzają zmarszczki już istniejące,

– zmniejszają widoczność przebarwień, spłycają blizny potrądzikowe

– regenerują skórę, intensywnie nawilżają i wygładzają 

– poprawiają gęstość i jędrność skóry

– regulują wydzielanie sebum, działając normalizująco na skórę, zapobiegają powstawaniu zaskórników,

– chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, pełnią funkcję antyoksydacyjne.

Nasza linia ALGOPRO R składa się z dwóch kosmetyków różniących się stężeniem retinalu:

– dla początkujących będzie to Skoncentrowane serum regenerująco-korygujące z 0,08% retinalem

– dla zaawansowanych idealnie sprawdzi się Wysoce skoncentrowane serum regenerująco-korygujące z 0,16% retinalem

Kosmetyki z linii ALGOPRO R oprócz składnika głównego w efektywnym stężeniu zawierają także 28 starannie przemyślanych i wyselekcjonowanych składników aktywnych. Do najważniejszych należą:

– kompleks fosfo-ceramidowy stanowiący połączenie fosfolipidów z ceramidami, wspomaga ochronę bariery hydrolipidowej i odżywia skórę, dzięki unikalnemu połączeniu lipidów, które naśladują strukturę macierzy,

– ekstrakt z korzenia lukrecji – pomocny w nawilżeniu i wygładzeniu skóry, daje naturalny efekt rozświetlenia,

– trehaloza – nawilża, jest idealne dla skóry suchej i podrażnionej

– prebiotyk oparty na inulinie wyekstrahowanej z korzenia cykorii – poprawia kondycję skóry i ją pielęgnuje.

Czemu serum o dwóch stężeniach z linii ALGOPRO R jest tak wyjątkowe?

Sekret tkwi w unikalnym połączeniu stabilnego retinalu z kompleksem fosfo-ceramidowym, który wspomaga ochronę bariery hydrolipidowej. Starannie przemyślana receptura serum została tak opracowana, by wspierać procesy regeneracyjne w skórze podczas snu i pomagać w wizualnym odmłodzeniu skóry. Co istotne, niski potencjał drażniący retinalu czyni go odpowiednim do pielęgnacji cer trądzikowych, wrażliwych i naczyniowych oraz cery suchej. Wybór emulsyjnej formy serum jest nieprzypadkowy – jest ona dedykowana dla skór z deficytem równowagi hydrolipidowej, jednak na tyle lekka by nie obciążać skóry. Dodatkowo zawarty w serum prebiotyk ma za zadanie wspierać naturalną równowagę mikrobiomu skóry, by poprawić jej kondycję.

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij