Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku Śledź nas na Social Mediach

Śledź nas

Strona główna / Blog / Dieta a kondycja skóry
Dieta a kondycja skóry

Dieta a kondycja skóry

Zła kondycja skóry może być związana z różnymi czynnikami, w tym z dietą. Oto kilka składników diety, które mogą wpływać negatywnie na stan skóry:

 • Nadmiar cukru i słodyczy – czyli dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i zawierające dużo cukru
 • Tłuszcze trans – które występują w produktach przetworzonych, fast foodach i niektórych margarynach
 • Nadmiar tłuszczów nasyconych – spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczów nasyconych, takich jak te zawarte w czerwonym mięsie i wysoko przetworzonych produktach
 • Nadmiar alkoholu – spożywanie nadmiernej ilości alkoholu może prowadzić do odwodnienia organizmu, co może mieć wpływ na elastyczność i wygląd skóry
 • Nadmiar kofeiny – picie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do odwodnienia organizmu i przyczynić się do wystąpienia problemów skórnych, takich jak suchość i zmarszczki
 • Nabiał – może przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum i wystąpienia nietolerancji

Dzieje się tak z kilku powodów:

 • Wzrost poziomu insuliny i glukozy:

Nabiał, cukry, a zwłaszcza produkty wysoko przetworzone, mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi i insuliny. Wzrost poziomu insuliny może z kolei stymulować produkcję sebum w gruczołach łojowych skóry, co może sprzyjać powstawaniu trądziku.

 • Równowaga hormonalna:

Produkty mleczne mogą zawierać naturalnie występujące hormony, takie jak estrogeny i progesteron, które mogą wpływać na równowagę hormonalną organizmu. Nadmiar cukru również może prowadzić do zaburzeń w produkcji hormonów, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1) czy hormony steroidowe. Zaburzenia hormonalne mogą być związane z powstawaniem trądziku i innymi problemami skórnymi.

 • Zawartość IGF-1:

Nabiał, zwłaszcza mleko krowie, może zawierać insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1), który może mieć wpływ na regulację produkcji sebum oraz proliferację komórek skóry. Wysokie stężenia IGF-1 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku i innych problemów skórnych.

 • Alergie i nietolerancje:

Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na składniki zawarte w nabiale, takie jak laktoza, białka mleka czy kazeina. Nietolerancje pokarmowe mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry i innych objawów alergicznych.

 • Degradacja kolagenu:

Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do procesu zwanej glikacją, w którym cukry łączą się z białkami, w tym z kolagenem w skórze. To zjawisko może prowadzić do uszkodzeń kolagenu, co z kolei przyspiesza procesy starzenia się skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek i utraty jędrności.

 • Tłuszcze trans a skład lipidowy skóry:

Tłuszcze trans mogą wpływać na skład lipidowy skóry, co może prowadzić do utraty wilgoci i pogorszenia bariery ochronnej skóry. To z kolei może prowadzić do suchości, łuszczenia się, podrażnień i innych problemów skórnych.

 • Stres oksydacyjny:

Tłuszcze trans i nasycone mogą przyczyniać się do wzrostu stresu oksydacyjnego w organizmie. Stres oksydacyjny może prowadzić do uszkodzenia komórek skóry i przyspieszyć proces starzenia się skóry.

 

Ważne jest zatem, aby dbać o zrównoważoną dietę, bogatą w świeże owoce, warzywa, zdrowe źródła białka i nienasycone tłuszcze, które wspierają zdrowie skóry. Pamiętajmy, że dbanie o kondycję skóry jest procesem wielotorowym.

Ostatnie wpisy

12 kwietnia 2024

SPF PRZEZ CAŁY ROK

Czy czujecie już to? Powietrze staje się cieplejsze, dni stają się dłuższe, a słońce zaczyna świecić jaśniej? Tak, to znak nadchodzącego wiosennego i letniego sezonu! Dla wielu z nas oznacza to więcej czasu na świeżym powietrzu, pikniki, spacery po parkach i dni spędzone na plaży. Ale czy pomyśleliście o odpowiedniej ochronie swojej skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV?

04 kwietnia 2024

Kosmetyki SENSUM MARE docenione przez magazyn Glamour!

Kochani, właśnie ruszył plebiscyt Glamour Glammies 2024, w którym zostaliśmy nominowani w aż 4 kategoriach, dlatego gorąco zachęcamy Was do głosowania:

27 marca 2024

MIKROBIOM SKÓRY

Temat ten stanowi fascynujące pole badań w dziedzinie dermatologii i biologii. Mikrobiom skóry odnosi się do zbioru mikroorganizmów, głównie bakterii, które zamieszkują skórę ludzką, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry poprzez regulację jej pH, ochronę przed patogenami oraz wspieranie procesów odpornościowych.

22 marca 2024

Dlaczego należy stosować specjalne produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu?

Skóra wokół naszych oczu jest jedną z najdelikatniejszych i najbardziej wrażliwych obszarów na naszej twarzy. Dlatego też wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Stosowanie specjalnych produktów do pielęgnacji skóry wokół oczu nie jest tylko modą czy zbędnym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których powinniśmy inwestować w produkty stworzone specjalnie do tego obszaru naszej twarzy.

15 marca 2024

Sport dla pięknej skóry

Wielu z nas wie, że regularna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym dla kondycji serca, wzmacniania mięśni czy utrzymywania prawidłowej wagi. Ale czy wiesz, że regularne uprawianie sportu może również przynieść korzyści dla Twojej skóry?

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij