Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku Śledź nas na Social Mediach

Śledź nas

Strona główna / Blog / PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

Na pewno wiele z Was słyszało o tzw. różowym październiku. Jednak co to tak naprawdę jest i dlaczego akurat ten miesiąc jest tak istotny dla kobiet? Pragniemy przybliżyć Wam parę informacji w poniższym artykule.

Otóż to właśnie październik został okrzyknięty miesiącem świadomości raka piersi i celebrowany jest na całym świecie aż od 1985 roku.

Rak piersi w Polsce jest u kobiet na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność i na drugiej w przypadku umieralności, co czyni go najczęściej diagnozowanym nowotworem. Na świecie natomiast co roku 12% kobiet spotyka się z diagnozą raka piersi.

W celu rozpoznania raka piersi, zalecamy nie tylko regularne wizyty u lekarza, ale również samodzielne badanie w domu, które możecie wykonać podczas najprostszych codziennych czynności.

JAK WYKONAĆ BADANIE W DOMU?

  1. Krok 1: Po rozebraniu się do pasa stań przed lustrem z rękami podniesionymi do góry, a potem opartymi na biodrach i dokładnie obejrzyj, czy nic nie zmieniło się w wyglądzie piersi (np. powiększone żyły, zmiana rozmiaru lub kształtu, zagłębienia)
  2. Krok 2: Złącz ze sobą trzy środkowe palce prawej dłoni, lewą rękę unieś nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź lewą pierś poprzez wykonywanie ruchów okrężnych od środka piersi na zewnątrz, z góry na dół przez całą pierś i ruchami promienistymi od środka piersi na zewnątrz. 
  3. Krok 3: Powtórz tą samą czynność, złączając ze sobą trzy środkowe palce lewej dłoni, prawą rękę unosząc nad głowę i palcami lewej dłoni sprawdź prawą pierś, wykonując takie same ruchy.
  4. Wskazówka: Podczas samodzielnego badania warto użyć ulubionego balsamu o lekkiej konsystencji, aby proces był przyjemniejszy i sprawniejszy – my polecamy nasz nawilżający balsam z serii ALGOBODY.

RAK PIERSI – ALARMUJĄCE OBJAWY:

Jeżeli podczas badania zauważycie:

  1. Widoczną asymetrię piersi
  2. Zaczerwienienie skóry
  3. Powiększone żyły
  4. Krwawy wyciek z brodawki
  5. Wgłębienia
  6. Wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,

Apelujemy o udaniu się do specjalisty w celu podjęcia dalszych kroków.

Pamiętajcie, żeby kontrolować swoje zdrowie nie tylko w wyznaczonym do tego miesiącu, tylko badać się na bieżąco – to właśnie zdrowie jest kluczowe i najważniejsze.

Ostatnie wpisy

08 grudnia 2023

Odbudowa bariery hydrolipidowej

Dzisiaj chcemy poruszyć jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry - temat bariery hydrolipidowej. To jakby niewidzialny "płaszcz", który chroni naszą skórę przed utratą wilgoci, zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kiedy ta bariera jest osłabiona, skóra staje się bardziej podatna na suchość, podrażnienia i inne problemy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy umieli o nią dbać i wiedzieli, jak ją odbudować.

04 grudnia 2023

Pielęgnacja skóry dłoni

Nasze dłonie są nieustannie w centrum uwagi - są narażone na różne warunki atmosferyczne, a jednocześnie stanowią wizytówkę Twojej dbałości o siebie. Niestety, często zapominamy, że skóra dłoni wymaga szczególnej troski, a odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że będą wyglądać i czuć się znacznie lepiej.

24 listopada 2023

Mój plan pielęgnacyjny

Skóra każdej osoby jest unikalna, a więc i jej potrzeby różnią się w zależności od typu i warunków środowiskowych. Dlatego też, aby uzyskać zdrową i promienną cerę, warto zadbać o dostosowaną pielęgnację, uwzględniającą zarówno typ skóry, jak i porę dnia.

20 listopada 2023

ZESTAWY

Niedawno premierę miały nasze Zestawy Świąteczne - to nie tylko kosmetyki, ale także obietnica, która się spełnia, zapakowana w eleganckie prezentowe pudełka oraz welurowe, śnieżnobiałe woreczki.

W tym wpisie chcemy pomóc Wam z wyborem, jaki zestaw będzie idealny dla Waszych bliskich.

09 listopada 2023

Pielęgnacja skóry jesienią

Jesień to magiczna pora roku, kiedy liście zmieniają kolory, a temperatura spada. Niestety, to również czas, kiedy skóra może stać się bardziej sucha, wrażliwa i podatna na różne problemy. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby zadbać o zdrowie skóry, w każdym detalu. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą w pielęgnacji skóry w tym sezonie.

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij