Śledź nas na Instagramie Śledź nas na Facebooku Śledź nas na Social Mediach

Śledź nas

Strona główna / Blog / PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

Na pewno wiele z Was słyszało o tzw. różowym październiku. Jednak co to tak naprawdę jest i dlaczego akurat ten miesiąc jest tak istotny dla kobiet? Pragniemy przybliżyć Wam parę informacji w poniższym artykule.

Otóż to właśnie październik został okrzyknięty miesiącem świadomości raka piersi i celebrowany jest na całym świecie aż od 1985 roku.

Rak piersi w Polsce jest u kobiet na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność i na drugiej w przypadku umieralności, co czyni go najczęściej diagnozowanym nowotworem. Na świecie natomiast co roku 12% kobiet spotyka się z diagnozą raka piersi.

W celu rozpoznania raka piersi, zalecamy nie tylko regularne wizyty u lekarza, ale również samodzielne badanie w domu, które możecie wykonać podczas najprostszych codziennych czynności.

JAK WYKONAĆ BADANIE W DOMU?

  1. Krok 1: Po rozebraniu się do pasa stań przed lustrem z rękami podniesionymi do góry, a potem opartymi na biodrach i dokładnie obejrzyj, czy nic nie zmieniło się w wyglądzie piersi (np. powiększone żyły, zmiana rozmiaru lub kształtu, zagłębienia)
  2. Krok 2: Złącz ze sobą trzy środkowe palce prawej dłoni, lewą rękę unieś nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź lewą pierś poprzez wykonywanie ruchów okrężnych od środka piersi na zewnątrz, z góry na dół przez całą pierś i ruchami promienistymi od środka piersi na zewnątrz. 
  3. Krok 3: Powtórz tą samą czynność, złączając ze sobą trzy środkowe palce lewej dłoni, prawą rękę unosząc nad głowę i palcami lewej dłoni sprawdź prawą pierś, wykonując takie same ruchy.
  4. Wskazówka: Podczas samodzielnego badania warto użyć ulubionego balsamu o lekkiej konsystencji, aby proces był przyjemniejszy i sprawniejszy – my polecamy nasz nawilżający balsam z serii ALGOBODY.

RAK PIERSI – ALARMUJĄCE OBJAWY:

Jeżeli podczas badania zauważycie:

  1. Widoczną asymetrię piersi
  2. Zaczerwienienie skóry
  3. Powiększone żyły
  4. Krwawy wyciek z brodawki
  5. Wgłębienia
  6. Wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,

Apelujemy o udaniu się do specjalisty w celu podjęcia dalszych kroków.

Pamiętajcie, żeby kontrolować swoje zdrowie nie tylko w wyznaczonym do tego miesiącu, tylko badać się na bieżąco – to właśnie zdrowie jest kluczowe i najważniejsze.

Ostatnie wpisy

12 kwietnia 2024

SPF PRZEZ CAŁY ROK

Czy czujecie już to? Powietrze staje się cieplejsze, dni stają się dłuższe, a słońce zaczyna świecić jaśniej? Tak, to znak nadchodzącego wiosennego i letniego sezonu! Dla wielu z nas oznacza to więcej czasu na świeżym powietrzu, pikniki, spacery po parkach i dni spędzone na plaży. Ale czy pomyśleliście o odpowiedniej ochronie swojej skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV?

04 kwietnia 2024

Kosmetyki SENSUM MARE docenione przez magazyn Glamour!

Kochani, właśnie ruszył plebiscyt Glamour Glammies 2024, w którym zostaliśmy nominowani w aż 4 kategoriach, dlatego gorąco zachęcamy Was do głosowania:

27 marca 2024

MIKROBIOM SKÓRY

Temat ten stanowi fascynujące pole badań w dziedzinie dermatologii i biologii. Mikrobiom skóry odnosi się do zbioru mikroorganizmów, głównie bakterii, które zamieszkują skórę ludzką, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry poprzez regulację jej pH, ochronę przed patogenami oraz wspieranie procesów odpornościowych.

22 marca 2024

Dlaczego należy stosować specjalne produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu?

Skóra wokół naszych oczu jest jedną z najdelikatniejszych i najbardziej wrażliwych obszarów na naszej twarzy. Dlatego też wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Stosowanie specjalnych produktów do pielęgnacji skóry wokół oczu nie jest tylko modą czy zbędnym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których powinniśmy inwestować w produkty stworzone specjalnie do tego obszaru naszej twarzy.

15 marca 2024

Sport dla pięknej skóry

Wielu z nas wie, że regularna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym dla kondycji serca, wzmacniania mięśni czy utrzymywania prawidłowej wagi. Ale czy wiesz, że regularne uprawianie sportu może również przynieść korzyści dla Twojej skóry?

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij