Śledź nas

Strona główna / Blog / PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI – jak prawidłowo się badać?

Na pewno wiele z Was słyszało o tzw. różowym październiku. Jednak co to tak naprawdę jest i dlaczego akurat ten miesiąc jest tak istotny dla kobiet? Pragniemy przybliżyć Wam parę informacji w poniższym artykule.

Otóż to właśnie październik został okrzyknięty miesiącem świadomości raka piersi i celebrowany jest na całym świecie aż od 1985 roku.

Rak piersi w Polsce jest u kobiet na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność i na drugiej w przypadku umieralności, co czyni go najczęściej diagnozowanym nowotworem. Na świecie natomiast co roku 12% kobiet spotyka się z diagnozą raka piersi.

W celu rozpoznania raka piersi, zalecamy nie tylko regularne wizyty u lekarza, ale również samodzielne badanie w domu, które możecie wykonać podczas najprostszych codziennych czynności.

JAK WYKONAĆ BADANIE W DOMU?

  1. Krok 1: Po rozebraniu się do pasa stań przed lustrem z rękami podniesionymi do góry, a potem opartymi na biodrach i dokładnie obejrzyj, czy nic nie zmieniło się w wyglądzie piersi (np. powiększone żyły, zmiana rozmiaru lub kształtu, zagłębienia)
  2. Krok 2: Złącz ze sobą trzy środkowe palce prawej dłoni, lewą rękę unieś nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź lewą pierś poprzez wykonywanie ruchów okrężnych od środka piersi na zewnątrz, z góry na dół przez całą pierś i ruchami promienistymi od środka piersi na zewnątrz. 
  3. Krok 3: Powtórz tą samą czynność, złączając ze sobą trzy środkowe palce lewej dłoni, prawą rękę unosząc nad głowę i palcami lewej dłoni sprawdź prawą pierś, wykonując takie same ruchy.
  4. Wskazówka: Podczas samodzielnego badania warto użyć ulubionego balsamu o lekkiej konsystencji, aby proces był przyjemniejszy i sprawniejszy – my polecamy nasz nawilżający balsam z serii ALGOBODY.

RAK PIERSI – ALARMUJĄCE OBJAWY:

Jeżeli podczas badania zauważycie:

  1. Widoczną asymetrię piersi
  2. Zaczerwienienie skóry
  3. Powiększone żyły
  4. Krwawy wyciek z brodawki
  5. Wgłębienia
  6. Wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,

Apelujemy o udaniu się do specjalisty w celu podjęcia dalszych kroków.

Pamiętajcie, żeby kontrolować swoje zdrowie nie tylko w wyznaczonym do tego miesiącu, tylko badać się na bieżąco – to właśnie zdrowie jest kluczowe i najważniejsze.

Ostatnie wpisy

24 listopada 2022

Zalety stosowania kosmetyków z retinalem

21 października 2022

CERA TŁUSTA – CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA

21 września 2022

DOMOWE SPA INSPIROWANE MORZEM – TROCHĘ O PODAROWANIU SWOJEMU CIAŁU JESIENNEGO S.O.S

09 września 2022

Najlepsza przyjaciółka skóry – czyli trochę o barierze hydrolipidowej

20 stycznia 2022

Trendy kosmetyczne 2022

Jakie trendy na rynku kosmetycznym będą dominować w nowym 2022 roku? Czy czeka nas rewolucja w świecie kosmetyków, czy obecne w 2021 i znane nam kierunki pozostaną z nami na dłużej i będą rozwijały się w kolejnych latach? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Dodaj komentarz

Zabierz głos i daj nam znać, czy podobają Ci się nasze publikacje

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.

Zamknij